12KPE40CAH
Mfr.Part #
12KPE40CAH
Description
TVS DIODE 40VWM BI
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
182.4A
Working Voltage :
40 V
Capacitance @ Frequency :
Product Type :
TVS Diodes
Supplier Device Package :
P-600/R-6
Termination Style :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
65.8V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)