12KPE40AH
Mfr.Part #
12KPE40AH
Description
TVS DIODE 40VWM UNI
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
65.8V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Termination Style :
Automotive, AEC-Q101, 12KPExxH
Product Type :
TVS Diodes
Zener
Unidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
182.4A
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Working Voltage :
40 V