12KPE48CAH
Mfr.Part #
12KPE48CAH
Description
TVS DIODE 48VWM BI
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Capacitance @ Frequency :
Mounting Type :
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
154.5A
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.6V
Working Voltage :
48 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.7V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V