12KPE48AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12KPE48AH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 48VWM UNI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Breakdown (Min) :
53.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.7V
Supplier Device Package :
P-600/R-6
Capacitance @ Frequency :
Type :
Zener
Termination Style :
Axial
Product Type :
TVS Diodes
Series :
Automotive, AEC-Q101, 12KPExxH
Product Status :
Active
Applications :
Automotive, Telecom
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
154.5A
Package :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
48 V