12KPE43CAH
Mfr.Part #
12KPE43CAH
Description
TVS DIODE 43VWM BI
Product Category :
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.8V
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Polarity :
Bidirectional
Product Status :
Active
Termination Style :
Axial
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
171.9A
Power - Peak Pulse :
12000W (12kW)
Working Voltage :
43 V