TM3B685K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3B685K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8μF
Depth :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Leakage Current :
1.1µA
Published :
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Height :
1.9mm
Weight :
65.005457mg
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
High Reliability
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Tolerance :
±10%
Ripple Current :
180mA
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Bulk
Length :
3.5mm
Manufacturer Size Code :
B
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
16V
Width :
2.8mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Dissipation Factor :
6 %