TM3B476K6R3CBA
Mfr.Part #
TM3B476K6R3CBA
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 1411
Tantalum Capacitors
Weight :
65.005457mg
Depth :
2.8mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Capacitance :
47μF
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
2.8µA
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height :
1.9mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9Ohm
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
6 %
Ripple Current :
210mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.5mm
Feature :
High Reliability
Polarity :
POLARIZED
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%