TM3B475K016HBA
Mfr.Part #
TM3B475K016HBA
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
Length :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Depth :
2.8mm
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±10%
Height :
1.9mm
High Reliability
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.9Ohm
Voltage - Rated DC :
16V