TM3B475K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3B475K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
3.5mm
Voltage - Rated :
16V
Height :
1.9mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.794mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Depth :
2.8mm
Leakage Current :
800nA
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Published :
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
170mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Dissipation Factor :
6 %
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Type :
Molded
Packaging :
Bulk
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.9Ohm
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
B
Tolerance :
±10%
Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-55°C~125°C