TM3B335K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3B335K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.3μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.6Ohm
Manufacturer Size Code :
B
Feature :
High Reliability
Case Code (Metric) :
Type :
Molded
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
160mA
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Leakage Current :
500nA
Height :
1.9mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Length :
3.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Width :
2.8mm
Dissipation Factor :
6 %
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Bulk
Depth :
2.8mm
Voltage - Rated :
16V
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm