T55V477M2R5C0012
Mfr.Part #
T55V477M2R5C0012
Manufacturer
Vishay Polytech
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
T55V477M2R5C0012
Manufacturer :
Vishay Polytech
Capacitance :
470µF
Product Length :
7.3mm
Product Height :
1.9mm
Length :
7.3 mm
Voltage - Rated :
2.5 V
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Product Width :
4.3mm
Product Type :
Tantalum Capacitors
Ripple Current :
3.94A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12 mΩ
Qualification :
Ratings :
Manufacturer Size Code :
V
Capacitance Tolerance :
± 20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Tradename :
vPolyTan
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Type :
High Performance Molded Case Capacitors
Leakage Current :
117.5 uA
Brand :
Voltage Rating (DC) :
2.5 V
Subcategory :
Capacitors
Width :
4.3 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
20 %
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Series :
T55
Thomas and Betts
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.9 mm
Features :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
ESR :
0.012Ohm