T55V227M010C0050
Mfr.Part #
T55V227M010C0050
Manufacturer
Vishay Polytech
Description
T55V227M010C0050
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
Length :
7.3 mm
High Shock and Vibrating :
yes
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Width :
4.3 mm
IR (mA) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Height :
1.9 mm
Product Height (mm) :
1.9
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Voltage :
10VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Type :
Polymer
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Tradename :
vPolyTan
Capacitance Value :
220uF
ECCN (US) :
EAR99
Series :
T55
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
20%
Mounting :
Surface Mount
ESR :
50 mOhms
Case Style :
Molded
Features :
GENERAL PURPOSE
Product Depth (mm) :
4.3
Product Type :
Tantalum Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Brand :
Product Length (mm) :
7.3
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Polarity :
Polar
Package / Case :
Termination Style :
SMD/SMT
Size (mm) :
7.3 X 4.3 X 1.9
Vishay
RoHS :
Details
Case Code :
V
Manufacturer Size Code :
V
Ripple Current :
1.93 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage - Rated :
10 V
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
IL (uA) :
220
ESR (Ohm) :
0.05
Capacitance :
220 uF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
Leakage Current :
220 uA
HTS :
Datasheets
T55V227M010C0050
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Vishay Polytech T55V227M010C0050 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10VDC, Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Package / Case:7343-20, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, T55V227M010C0050 pinout, T55V227M010C0050 datasheet PDF, T55V227M010C0050 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Vishay Polytech T55V227M010C0050 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.