T55D477M2R5C0012
Mfr.Part #
T55D477M2R5C0012
Manufacturer
Vishay Polytech
Description
T55D477M2R5C0012
Stock
490
In Stock :
490
Manufacturer :
Vishay Polytech
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100kHz
Package / Case :
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Polarity :
Polar
Special Feature :
Ultra Low ESR
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Packaging :
Tape and Reel
Leakage Current :
117.5 uA
ESR (Ohm) :
0.012
Product Type :
Tantalum Capacitors
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Length :
3.5 mm
Product Depth (mm) :
4.3
ESR :
0.012(ohm)
Voltage - Rated :
2.5 V
Ripple Current :
4.33 A
Manufacturer Size Code :
D
Tolerance (+ or -) :
20%
Ratings :
Mounting :
Surface Mount
DF :
10%
Product Status :
Active
Type :
Polymer
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Case Style :
Molded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Height :
2.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Spacing :
Construction :
Flat
Product Height (mm) :
2.8
Features :
GENERAL PURPOSE
Vishay
Seal :
Not Required
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
IR (mA) :
4330
Case Code :
D
RoHS :
Details
Number of Terminals :
2
Tradename :
vPolyTan
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Operating Temperature Min Deg. C :
-55C
Series :
T55
Brand :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Insulation :
Not Required
Length W/Weld :
Capacitance :
470UF(pF)
Operating Temperature Max Deg. C :
125C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance Value :
470uF
Product Length (mm) :
7.3
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
DCL :
117.5(uA)
Termination Style :
Mounting Style :
Voltage :
2.5VDC
ECCN (US) :
EAR99
High Shock and Vibrating :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
2.8 mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
IL (uA) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
20%
Datasheets
T55D477M2R5C0012
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Vishay Polytech T55D477M2R5C0012 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:7343-30, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:2.5VDC, T55D477M2R5C0012 pinout, T55D477M2R5C0012 datasheet PDF, T55D477M2R5C0012 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Vishay Polytech T55D477M2R5C0012 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.