PCAN1206E49R9BST5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCAN1206E49R9BST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 2W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Resistance :
49.9Ohms
Length :
3.2004mm
Tolerance :
±0.1%
Height :
457.2μm
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
PCAN
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
2W
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Datasheets
PCAN1206E49R9BST5
Vishay PCAN1206E49R9BST5
PCAN Series, Thin Film, 49.9Ohms, 2W, ±0.1%, -55°C~155°C