PCAN0603E1000BST5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCAN0603E1000BST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/2W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
100Ohms
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
457.2μm
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.6256mm
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
PCAN
Width :
812.8μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Supplier Device Package :
Datasheets
PCAN0603E1000BST5
Vishay PCAN0603E1000BST5
PCAN Series, Thin Film, 100Ohms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C