PCAN0603E1502BST5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCAN0603E1502BST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/2W 0603
Stock
765
In Stock :
765
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
15kOhms
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Length :
1.6256mm
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
0603
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
1608
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height :
457.2μm
Width :
812.8μm
Series :
PCAN
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PCAN0603E1502BST5
Vishay PCAN0603E1502BST5
PCAN Series, Thin Film, 15kOhms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C