PCAN0603E2002BST5
Mfr.Part #
PCAN0603E2002BST5
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/2W 0603
Stock
357
In Stock :
357
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Width :
812.8μm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
20kOhms
Length :
1.6256mm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
0603
Case Code (Metric) :
1608
Datasheets
PCAN0603E2002BST5
Vishay PCAN0603E2002BST5
PCAN Series, Thin Film, 20kOhms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C