RMCF0402ZT0R00
Mfr.Part #
RMCF0402ZT0R00
Description
RES 0 OHM JUMPER 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
Jumper
Published :
2010
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Depth :
500μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
1005
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Current Rating :
1A
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
0Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED CURRENT : 1A
Series :
RMCF
Datasheets
RMCF0402ZT0R00
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402ZT0R00
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 0Ohm, 0.063W 1/16W, Jumper, -55°C~155°C
Description:
Stackpole Electronics Chip Resistor - Surface Mount RMCF0402ZT0R00 is a 0 ohm resistor jumper in a 0402 package. It has a power rating of 1/16W and is designed for surface mount applications.
Features:
• 0 ohm resistor jumper