RMCF0201ZT0R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF0201ZT0R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0 OHM JUMPER 1/20W 0201
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
228.6μm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Published :
2010
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RMCF
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
0603
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistance :
0Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
RATED CURRENT : 0.5A
Tolerance :
Jumper
Power Rating :
50mW
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
50mW
Datasheets
RMCF0201ZT0R00
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0201ZT0R00
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 0Ohm, 0.05W 1/20W, Jumper, -55°C~125°C