RC0201FR-07100KL
Mfr.Part #
RC0201FR-07100KL
Description
RES 100K OHM 1% 1/20W 0201
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Resistance :
100kOhm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
0201
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Height :
280μm
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
0201 (0603 Metric)
Depth :
300μm
Surface Mount
Case Code (Metric) :
0603
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
25V
Power Rating :
50mW
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
50mW
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RC0201FR-07100KL
YAGEO RC0201FR-07100KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 100kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Description:
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0201FR-07100KL is a surface mount resistor with a resistance of 100K ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 1/20W and is packaged in a 0201 size.
Features:
- Resistance of 100K ohms
- Tolerance of 1%