RMCF0603ZT0R00
Mfr.Part #
RMCF0603ZT0R00
Description
RES 0 OHM JUMPER 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Power Rating :
100mW
Composition :
Thick Film
Current Rating :
1A
Height :
550μm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
0Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
RATED CURRENT : 1A
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
75V
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
RMCF
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
Jumper
Datasheets
RMCF0603ZT0R00
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0603ZT0R00
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 0Ohm, 0.1W 1/10W, Jumper, -55°C~155°C
Description:
Stackpole Electronics Chip Resistor - Surface Mount RMCF0603ZT0R00 is a 0 ohm resistor jumper with a 1/10 watt power rating in a 0603 package size.
Features:
• 0 ohm resistance