RMCF0805ZT0R00
Mfr.Part #
RMCF0805ZT0R00
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0 OHM JUMPER 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
0805
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
Jumper
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount
Depth :
1.25mm
Composition :
Thick Film
Military Standard :
Not
Power Rating :
125mW
Published :
2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RMCF
Resistance :
0Ohm