PCAN1206E1000BST5
Mfr.Part #
PCAN1206E1000BST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 2W 1206
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
2W
Max Operating Temperature :
155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
100Ohms
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
PCAN
Height :
457.2μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
1206
Published :
2016
Max Power Dissipation :
2W
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Width :
1.6002mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2004mm
Datasheets
PCAN1206E1000BST5
Vishay PCAN1206E1000BST5
PCAN Series, Thin Film, 100Ohms, 2W, ±0.1%, -55°C~155°C