MLR565K250
Mfr.Part #
MLR565K250
Description
CAP FILM 5600pF 10% 250VDC RAD
Stock
233
In Stock :
233
Width :
16 mm
Lead Pitch :
27.5 mm
RoHS :
No
Mount :
Through Hole
Capacitance :
5600 pF
Ratings :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Rated (AC) Voltage (URac) :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC :
250V
Negative Tolerance :
10%
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
0.031
Length :
35 mm
PC Pins
Max Operating Temperature :
85 °C
Height - Seated (Max) :
1.083" (27.50mm)
NTE Electronics
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating - AC :
125V
Positive Tolerance :
10%
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Height :
26 mm
Size / Dimension :
1.378" L x 0.630" W (35.00mm x 16.00mm)
Terminal Pitch :
27.5 mm
Datasheets
MLR565K250
NTE Electronics, Inc. MLR565K250
MLR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.378 L x 0.630 W 35.00mm x 16.00mm ±10% 5600pF