MLR563K630
Mfr.Part #
MLR563K630
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.056uF 10% 630VDC RAD
Stock
176
In Stock :
176
FILM CAPACITOR
Size Code :
7133
Features :
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.709 L x 0.315 W (18.00mm x 8.00mm)
NTE Electronics
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Height :
14.5 mm
Width :
8.5 mm
Capacitance :
56n Farads
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.630 (16.00mm)
Lead Diameter :
0.024
Tolerance :
±10%
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Voltage Rating - AC :
250V
Terminal Pitch :
15 mm
Positive Tolerance :
10%
Voltage Rating - DC :
630V
Length :
18 mm
Datasheets
MLR563K630
NTE Electronics, Inc. MLR563K630
MLR 56n Farads Capacitor ±10% Through Hole 0.709 L x 0.315 W (18.00mm x 8.00mm) -55°C ~ 85°C Radial
MLR563K630 Overview
Set URdc to 630 V as the rated voltage (DC).When operating at -55°C ~ 85°C, high efficiency can be achieved.
MLR563K630 Features
an operating temperature of -55°C ~ 85°C