MLR564K250
Mfr.Part #
MLR564K250
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.945 L x 0.354 W (24.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.669 (17.00mm)
Voltage Rating - DC :
250V
Voltage Rating - AC :
125V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
560n Farads
Ratings :
Datasheets
MLR564K250
NTE Electronics, Inc. MLR564K250
MLR Radial Aluminum Electrolytic Capacitor 0.945L x 0.354W 24.00mm x 9.00mm ±10% 560n Farads