MLR564K630
Mfr.Part #
MLR564K630
Description
CAP FILM 5.6UF 10% 250VDC RADIAL
Stock
248
In Stock :
248
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC :
250V
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Size / Dimension :
1.220" L x 0.551" W (31.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±10%
Length :
31 mm
Width :
14 mm
Lead Diameter :
0.031
Height :
23 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Positive Tolerance :
10%
Terminal Pitch :
27.5 mm
Negative Tolerance :
10%
Voltage Rating - AC :
125V
Capacitance :
5.6 μF
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Datasheets
MLR564K630
NTE Electronics, Inc. MLR564K630
MLR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.220 L x 0.551 W 31.00mm x 14.00mm ±10% 5.6muF