MLR562K100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLR562K100
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
CAP FILM 5600PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package :
Bag
Number of Terminals :
2
Features :
Size Code :
Package Type :
Radial Oval
Voltage Rating - AC :
65V
Height :
7.5 mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Package Quantity :
1
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Positive Tolerance :
10%
Size / Dimension :
0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
Width :
3 mm
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
RoHS :
No
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Capacitance :
5600 pF
Length :
5.5 mm
Series :
MLR
Lead Length :
0.73
Terminal Pitch :
3.5 mm
Voltage Rating - DC :
100V
Dielectric Material :
Polyester
Ratings :
Lead Diameter :
0.02
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
HTS Code :
NTE Electronics
Composition :
Mylar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Rated (AC) Voltage (URac) :
65 V
Product Status :
Active
Datasheets
MLR562K100
NTE Electronics, Inc. MLR562K100
MLR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.217 L x 0.118 W 5.50mm x 3.00mm ±10% 5600pF