MLR563K100
Mfr.Part #
MLR563K100
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC RAD
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
No
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Positive Tolerance :
10%
Tolerance :
±10%
Height :
10.5 mm
Length :
8 mm
Voltage Rating - AC :
65V
Terminal Pitch :
5 mm
Width :
4.5 mm
Lead Diameter :
0.02
Capacitance :
56n Farads
Negative Tolerance :
10%
Rated (AC) Voltage (URac) :
65 V
Voltage Rating - DC :
100V
Size / Dimension :
0.315 L x 0.177 W (8.00mm x 4.50mm)
Datasheets
MLR563K100
NTE Electronics, Inc. MLR563K100
MLR FILM CAPACITOR Radial Aluminum Electrolytic Capacitor 0.315L x 0.177W 8.00mm x 4.50mm ±10% 56n Farads