MLR564K100
Mfr.Part #
MLR564K100
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD
Stock
184
In Stock :
184
Width :
7 mm
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Rated (AC) Voltage (URac) :
65 V
Length :
18 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Lead Length :
0.73
Package / Case :
Radial
Positive Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Voltage Rating - DC :
250V
Capacitance :
0.56 μF
Size Code :
7128
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Tolerance :
±10%
NTE Electronics
Terminal Pitch :
15 mm
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
Negative Tolerance :
10%
Lead Diameter :
0.024
Voltage Rating - AC :
125V
Height :
14 mm
Size / Dimension :
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Datasheets
MLR564K100
NTE Electronics, Inc. MLR564K100
MLR 0.56 μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polyester
MLR564K100 Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 100 V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.591" (15.00mm).Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 65 V.The device is capable of operating at the temperature of -55°C ~ 85°C.
MLR564K100 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 65 V