MLR504K630
Mfr.Part #
MLR504K630
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5600PF 10% 630VDC RAD
Stock
80
In Stock :
80
Width :
13 mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Lead Diameter :
0.031
Voltage Rating - DC :
630V
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial
Length :
30 mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Negative Tolerance :
10%
Height :
22 mm
Size / Dimension :
1.181" L x 0.512" W (30.00mm x 13.00mm)
Positive Tolerance :
10%
Terminal Pitch :
27.5 mm
Voltage Rating - AC :
250V
Capacitance :
5600 pF
Datasheets
MLR504K630
NTE Electronics, Inc. MLR504K630
MLR 5600 pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polyester
MLR504K630 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 630 V.Electrical devices with 1.083" (27.50mm) lead spacing are used in this application.A 250 V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C ~ 85°C is suitable for operation of the device.
MLR504K630 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250 V