MLR503K630
Mfr.Part #
MLR503K630
Description
CAP FILM 0.05UF 10% 630VDC RAD
Terminal Pitch :
15 mm
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.551 (14.00mm)
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
50n Farads
Size / Dimension :
0.709 L x 0.276 W (18.00mm x 7.00mm)
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Positive Tolerance :
10%
Height :
12.5 mm
Voltage Rating - DC :
630V
Lead Spacing :
Voltage Rating - AC :
250V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Ratings :
Length :
18 mm
Width :
7.5 mm
Datasheets
MLR503K630
NTE Electronics, Inc. MLR503K630
MLR FILM CAPACITOR Radial Aluminum Electrolytic Capacitor 0.709L x 0.276W 18.00mm x 7.00mm ±10% 50n Farads