MLR563K400
Mfr.Part #
MLR563K400
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD
Stock
241
In Stock :
241
Voltage Rating - AC :
200V
NTE Electronics
Height :
13 mm
Size Code :
5532
Terminal Pitch :
10 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400 V
Package / Case :
Radial
Length :
14 mm
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Rated (AC) Voltage (URac) :
200 V
Tolerance :
±10%
Width :
8 mm
Lead Diameter :
0.024
Size / Dimension :
0.551" L x 0.315" W (14.00mm x 8.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Capacitance :
0.056 µF
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
400V
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
HTS Code :
Datasheets
MLR563K400
NTE Electronics, Inc. MLR563K400
MLR 0.056 μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polyester
MLR563K400 Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 400 V must be applied internally.Lead spacing is 0.394" (10.00mm) for this electrical device.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 200 V (URac).Devices with a -55°C ~ 85°C temperature capability can be operated.
MLR563K400 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200 V