MLR502K630
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLR502K630
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 5000PF 10% 630VDC RAD
Stock
368
In Stock :
368
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Film Capacitors
Positive Tolerance :
10%
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.68 mm
Product Status :
Active
Size Code :
6930
NTE Electronics
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
0.486" (12.35mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
RoHS :
No
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polyester
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Number of Terminals :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Ratings :
Negative Tolerance :
10%
Lead Diameter :
0.031
Features :
Capacitance :
5000 pF
Series :
MLR
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - DC :
630V
Lead Length :
0.73
HTS Code :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.694" L x 0.302" W (17.63mm x 7.68mm)
Package Quantity :
1
Voltage Rating - AC :
250V
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
10.85 mm
Package Type :
Radial Oval
Composition :
Mylar
Terminal Pitch :
13.84 mm
Length :
17.63 mm
Package :
Bag
Datasheets
MLR502K630
NTE Electronics, Inc. MLR502K630
MLR 5000 pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polyester
MLR502K630 Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 630 V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394" (10.00mm).Systems require a voltage of 250 V for their internal rated power (URac).In addition to operating at -55°C ~ 85°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
MLR502K630 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250 V