ME40A2402B01
Mfr.Part #
ME40A2402B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 41W
Region Utilized :
North America
Power (Watts) :
41W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Output :
24V
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Weight :
0.551lb 249.93g
Series :
ME40 (40W)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
No Load Power Consumption :
100mW Max
Form :
Wall Mount (Class II)
Current - Output (Max) :
1.7A