ME40A1202C01
Mfr.Part #
ME40A1202C01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 41W
No Load Power Consumption :
100mW Max
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
0.551lb 249.93g
Voltage - Output :
12V
Cord Length :
4.7' 1.45m
Region Utilized :
North America
Efficiency :
Level VI
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Series :
ME40 (40W)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Input Connector :
NEMA 1-15P
Polarization :
Positive Center
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
Approval Agency :
CB, CE, DEMKO, UL
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Form :
Wall Mount (Class II)
Applications :
Medical
Published :
Power (Watts) :
41W
Current - Output (Max) :
3.4A