ME40A1203N01
Mfr.Part #
ME40A1203N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 41W
Input Connector :
IEC 320-C8
Size / Dimension :
3.76 L x 2.13 W x 1.22 H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Positronic
Region :
Universal
Length :
95.5 mm
Connector Type :
Barrel Connector
Power (Watts) :
41W
Polarization :
Positive Center
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Region Utilized :
International
Mounting Style :
Desktop
Cord Length :
4.7 (1.45m)
Width :
54 mm
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Load Regulation :
Regulated
Number of Outputs :
1 Output
Approvals :
CB, CE, DEMKO, UL
Series :
ME40 (40W)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Height :
31 mm
Output Power :
40 W
RoHS :
Details
Brand :
Amphenol Positronic
Form :
Desktop (Class II)
Current - Output (Max) :
3.4A
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Applications :
Medical
Subcategory :
D-Sub Connectors
Voltage - Output :
12V
No Load Power Consumption :
100mW (Max)