ME40A0503B01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME40A0503B01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 25W
Manufacturer :
Product Category :
Polarization :
Positive Center
Current - Output (Max) :
5A
Region Utilized :
North America
Voltage - Output :
5V
Efficiency :
Level VI
Package :
Bulk
Series :
ME40 (40W)
Size / Dimension :
3.78" L x 2.13" W x 1.22" H (96.0mm x 54.0mm x 31.0mm)
Approval Agency :
CE
Power (Watts) :
25 W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Product Status :
Active
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Applications :
Medical
Standard Number :
Cord Length :
57" (1.45m)
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Base Product Number :
ME40A0503
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C