ME40A1202F01
Mfr.Part #
ME40A1202F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 41W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
No Load Power Consumption :
100mW Max
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input :
90V~264VAC
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Form :
Desktop (Class I)
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Cord Length :
4.7' 1.45m
Voltage - Output :
12V
Power (Watts) :
41W
Region Utilized :
International
Published :
Applications :
Medical
Polarization :
Positive Center
Input Connector :
IEC 320-C14
Efficiency :
Level VI
Approval Agency :
CB, CE, DEMKO, UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ME40 (40W)
Weight :
0.551lb 249.93g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output (Max) :
3.4A
Size / Dimension :
3.76Lx2.13W x 1.22 H 95.5mmx54.0mmx31.0mm