ME40A1203B01
Mfr.Part #
ME40A1203B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 41W
Stock
17
In Stock :
17
Voltage - Output :
12V
Form :
Wall Mount (Class II)
Applications :
Medical
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Lead Free :
Lead Free
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Approval Agency :
CB, CE, DEMKO, UL
Weight :
0.551lb 249.93g
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
41W
Polarization :
Positive Center
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
Cord Length :
4.7' 1.45m
No Load Power Consumption :
100mW Max
Voltage - Input :
90V~264VAC
Current - Output (Max) :
3.4A
Series :
ME40 (40W)