ME40A0503F01
Mfr.Part #
ME40A0503F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W
Medical
Polarization :
Positive Center
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
25W
Factory Lead Time :
20 Weeks
No Load Power Consumption :
100mW Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cord Length :
4.7' 1.45m
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Input Connector :
IEC 320-C14
Voltage - Output :
5V
Approval Agency :
CB, CE, DEMKO, UL
Series :
ME40 (40W)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Current - Output (Max) :
5A
Size / Dimension :
3.76Lx2.13W x 1.22 H 95.5mmx54.0mmx31.0mm
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Published :
Efficiency :
Level VI
Form :
Desktop (Class I)
Region Utilized :
International
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm