ME40A1803F01
Mfr.Part #
ME40A1803F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 40W
Voltage - Output :
18V
Length :
95.504mm
Max Power Dissipation :
40W
Input Connector :
IEC 320-C14
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
40W
Min Operating Temperature :
-20°C
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Approval Agency :
CB, CE, DEMKO, UL
Max Operating Temperature :
50°C
Voltage - Input :
90V~264VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
2.22A
Height :
30.988mm
Medical
Width :
54.102mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Connector Type :
PLUG
Polarization :
Positive Center
Polarity :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Form :
Desktop (Class I)
No Load Power Consumption :
100mW Max
Region Utilized :
International
Current - Output (Max) :
2.22A
Series :
ME40 (40W)
Published :
Size / Dimension :
3.76Lx2.13W x 1.22 H 95.5mmx54.0mmx31.0mm