ME40A1802F01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME40A1802F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 40W
Manufacturer :
Product Category :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
3.76Lx2.13W x 1.22 H 95.5mmx54.0mmx31.0mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Applications :
Medical
Voltage - Input :
90V~264VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
No Load Power Consumption :
100mW Max
Input Connector :
IEC 320-C14
Region Utilized :
International
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Voltage - Output :
18V
Form :
Desktop (Class I)
Weight :
0.551lb 249.93g
Lead Free :
Lead Free
Polarization :
Positive Center
Published :
Series :
ME40 (40W)
Approval Agency :
CB, CE, DEMKO, UL
Current - Output (Max) :
2.22A
Power (Watts) :
40W