ME40A1802B01
Mfr.Part #
ME40A1802B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 40W
Product Category :
Polarization :
Positive Center
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Power (Watts) :
40W
Voltage - Output :
18V
Size / Dimension :
3.78Lx2.17W x 1.32 H 96.0mmx55.0mmx33.6mm
Series :
ME40 (40W)
Weight :
0.551lb 249.93g
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, DEMKO, UL
Current - Output (Max) :
2.22A
Region Utilized :
North America
Published :
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input :
90V~264VAC
No Load Power Consumption :
100mW Max