IRFP250MPBF
Mfr.Part #
IRFP250MPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 200V 30A TO247AC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Power Dissipation-Max :
214W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Turn-Off Delay Time :
41 ns
Threshold Voltage :
4V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
123nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation :
214W
JEDEC-95 Code :
TO-247AC
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
75m Ω @ 18A, 10V
Radiation Hardening :
No
Fall Time (Typ) :
33 ns
Lead Free :
Lead Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Number of Terminations :
3
REACH SVHC :
No SVHC
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
HEXFET®
Length :
16.129mm
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Width :
5.2mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
75mOhm
Number of Elements :
1
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Height :
21.1mm
Package / Case :
TO-247-3
FET Type :
N-Channel
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
JESD-609 Code :
e3
Rise Time :
43ns
ECCN Code :
EAR99
Turn On Delay Time :
14 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2159pF @ 25V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Datasheets
IRFP250MPBF
Infineon Technologies IRFP250MPBF
N-Channel Tube 75m Ω @ 18A, 10V ±20V 2159pF @ 25V 123nC @ 10V TO-247-3
IRFP250MPBF Description
IRFP250MPBF Features
Fast switching speed
Simple drive requirements
Advanced processing techniques
Low on-resistance per silicon area
Maximum power consumption of 214 W