F920J476MBA
Mfr.Part #
F920J476MBA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1411
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
F92
Number of Terminations :
2
Length :
3.4mm
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
Width :
2.8mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Feature :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
B
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Capacitance :
47μF
Published :
Tolerance :
±20%