F920G106MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F920G106MAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 4V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10μF
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
F92
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
4V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
A
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V