F920E226MPA
Mfr.Part #
F920E226MPA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 22UF 20% 2.5V 0805
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
P
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
F92
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Published :
Capacitance :
22µF
Type :
Molded
Tan Delta :
0.2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Surface Mount
Leakage Current :
0.0006mA
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
2.5V
Pbfree Code :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Tolerance :
±20%
Datasheets
F920E226MPA
KYOCERA AVX F920E226MPA
22μF ±20% 4Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0006mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
F920E226MPA Overview
In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.There is a leakage current of 0.0006mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.2.
F920E226MPA Features
a leakage current of 0.0006mA in this capacitor