F920E476MBA
Mfr.Part #
F920E476MBA
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT 47UF 20% 2.5V 1411
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.0012mA
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
2.5V
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2.5V
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.12
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Manufacturer Size Code :
B
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
F920E476MBA
KYOCERA AVX F920E476MBA
47μF ±20% 1.7Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0012mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
F920E476MBA Overview
In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.0012mA.Its tan delta is 0.12, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
F920E476MBA Features
a leakage current of 0.0012mA in this capacitor