F920E107MBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F920E107MBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 2.5V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
F92
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2.5V
Leakage Current :
0.0025mA
Voltage - Rated :
2.5V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tan Delta :
0.18
Packing Method :
TR, 7 INCH
Manufacturer Size Code :
B
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm